Čo je zdravšie: maslo alebo olej?
Okolo rôznych druhov tukov koluje veľa mýtov, mylných predstáv a poloprávd. Často sa im nesprávne pripisujú srdcové choroby, ateroskleróza alebo nadváha. Mnohí ľudia sa dokonca rozhodnú povestné tuky zo svojho jedálnička vylúčiť. Pritom mnohí odborníci na výživu zastávajú názor, že sú nevyhnutnou súčasťou stravy a že sacharidy sú škodlivejšie ako tuky. Dnes sa pozrieme na maslo a olej, ktoré sú prítomné takmer v každej domácnosti - sú naším nepriateľom alebo spojencom? Poďme to zistiť!
Maslo
Maslo, zoonotický produkt
Maslo je prírodný produkt, ktorý sa vyrába zo smotany z kravského, menej z ovčieho alebo kozieho mlieka. Samozrejme, hovoríme o pravom masle, ktoré obsahuje približne 82 % tuku. Obsahuje teda prirodzené živočíšne bielkoviny, vďaka ktorým sa pri vyprážaní na masle ľahko pripáli. Preto sa na spracovanie výrobkov na panvici pri vysokých teplotách odporúča prepustené maslo, tiež známe ako ghí.
Cenné zložky masla
Maslo obsahuje veľa vitamínu A, ktorému vďačíme okrem iného za dobrý zrak. Ovplyvňuje aj rastové procesy, preto je nevyhnutnou zložkou stravy tých najmenších.
Maslo nám dodáva aj vitamín D, o ktorom všetci vieme, že je zodpovedný za zdravé zuby a silné kosti. A vďaka obsahu vitamínu E pomáha maslo spomaľovať procesy starnutia v našom tele.
Jedinečná chuť!
Okrem všetkých týchto zložiek má maslo aj vynikajúcu chuť. Pečivo s maslom je chrumkavé a voňavé, zatiaľ čo miešané vajíčka na masle sú... no, je to jednoducho pochúťka! Maslo je tiež nenahraditeľnou zložkou lahodnej holandskej omáčky a domácich sendvičov. Chrumkavá kaiserka s trochou čerstvého masla - kto z nás by povedal Nie?
Účinky masla na naše zdravie
Skrýva teda maslová kocka vôbec nejaké nevýhody? Bohužiaľ, áno. Vďaka vysokému obsahu nasýtených tukov je maslo veľmi kalorické a bohaté na cholesterol. Avšak podobne ako iné tuky živočíšneho pôvodu: syr, bravčová masť, mlieko, aj maslo je pre telo cenným zdrojom energie. Okrem toho tieto tuky chránia vnútorné orgány pred poškodením. Naopak, výsledky najnovších výskumov ukazujú, že nasýtené mastné kyseliny neprispievajú k riziku infarktu a mozgovej mŕtvice, ako sa všeobecne predpokladá.
Poctivý olej?
Olej starý (takmer) ako svet
Olivový olej sa lisoval z olivovníka už pred mnohými storočiami - olej vyrábali už starí Gréci, po nich Rimania a stredovekí mnísi v európskych kláštoroch.... Zaujímavé je, že olivovník sa dožíva až 2 000 rokov, takže olej, ktorý sa konzumuje dnes, je ten istý olej, ktorý sa získaval pred mnohými rokmi! Ďalšou zaujímavosťou je, že olivovník kvitne po celý rok a prináša ovocie až do konca svojho života.
Olej plný zdravia
Táto stredomorská pochúťka si našla čestné miesto aj v poľskej kuchyni. Je to správne? Olivový olej je bohatý na vitamíny A, D, E a K. Má preto priaznivý vplyv na stav našej pokožky, kostí a zubov. Má tiež protizápalový účinok a často sa osvedčuje v boji proti alergiám. Je vynikajúcim doplnkom šalátov, omáčok a marinád. Je vhodný aj na vyprážanie, hoci je lepšie používať menej kvalitný olej, aby sa neplytvalo živinami.
A aký typ oleja si vybrať? Nie je to také jednoduché!
Kupujte extra panenský - je najzdravší!
Existujú teda nejaké nevýhody? Ako všetky tuky, aj tento je v nadmernom množstve škodlivý. Aj pri jeho výbere musíme byť veľmi opatrní - najviac zdravotných a chuťových benefitov nájdeme v nefiltrovanom extra panenskom oleji.
Typ oleja | Vlastnosti |
---|---|
EXTRA PANENSKÝ OLEJ | Ide o produkt najvyššej kvality - získava sa lisovaním za studena z panenského oleja, je to úplne prírodný tuk bez akýchkoľvek prísad, má zelenkastú farbu a je hustý. Môže sa používať aj ako šalátová zálievka, najlepšie však surový. Obsah kyselín v extra panenskom olivovom oleji nepresahuje 0,08 %. |
Panenský olivový olej je tiež panenský výrobok, ale jeho úroveň kyslosti je vyššia ako 0,08 %, ale nižšia ako 2 %. Dobre sa hodí na vyprážanie, varenie a ako prísada do šalátov. | |
LAMPANTOVÝ OLEJ | Tento typ olivového oleja sa podrobuje rafinácii, t. j. zahrievaniu. Zahrievaním olej stráca chuť, vôňu, polyfenoly a vitamíny, preto sa potom mieša v správnom pomere s panenským alebo extra panenským olejom. |
OLEJ Z OLIVOVÝCH VÝLISKOV | Tento typ zahŕňa olej sansa (taliansky názov) a olej pomace (anglický názov). Ide o produkty najnižšej kvality, ktoré sa získavajú zo zvyškov po procese lisovania. Pridávajú sa do nich chemické rozpúšťadlá, pričom vo výrobku zostáva len málo samotného oleja. Olej z olivových výliskov prechádza rafináciou, vďaka ktorej je vhodný na konzumáciu. |
Ako skladovať maslo a olej?
Maslo
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je chladnička jediným miestom, kde ho môžeme skladovať. Nie je nebezpečné uchovávať ho pri izbovej teplote - obsahuje len niekoľko percent vody, takže nejde o prostredie, ktoré by bolo priaznivé pre rast baktérií. Dbajme však na to, aby bol v čistej nádobe s krytom. Najlepším riešením sú známe maselničky, ktoré sú nielen praktické, ale aj pekné. Vyberte si podľa svojho vkusu.
Olivový olej
Olivový olej by sa mal skladovať mimo dosahu svetla a na chladnom mieste. Vyhnite sa však chladničke, pretože príliš nízka teplota môže spôsobiť jeho stuhnutie. Môžete ho uchovávať v pôvodnom obale alebo ho naliať do špeciálneho dávkovača. Rozhodne odporúčame druhú možnosť - dávkovač je praktický a bude aj skvelou ozdobou krásne prestretého stola. Jeho vzhľad by mal ladiť s dekorom vašej kuchyne alebo jedálne. Môžete si vybrať z keramických, sklenených alebo oceľových dávkovačov. Vložte do nich svoje obľúbené bylinky a koreniny a olej získa jedinečnú vôňu. Skvelým riešením sú originálne dávkovače na olej a ocot 2 v 1. S nimi môžete ochutiť svoj obľúbený šalát jedným ťahom.
Výhody a nevýhody - olej alebo maslo?
Výhody a nevýhody masla
Výhody:
- Obsahuje prospešné vitamíny A, D a E,
- dodáva energiu a chráni vnútorné orgány,
- Chutí vynikajúco a je doplnkom mnohých jedál!
Nevýhody:
- Obsahuje veľa nasýtených tukov a zvyšuje hladinu cholesterolu,
- Nemôže sa na ňom vyprážať - pokiaľ nie je prečistený,
- Žltne, preto sa musí správne skladovať.
Výhody a nevýhody oleja
Výhody:
- Obsahuje prospešné vitamíny A, D, E a K,
- pôsobí protizápalovo a je vhodný pre pokožku,
- Chutí výborne s bagetou aj v šaláte,
- Dá sa kombinovať s balzamikovým octom na prípravu omáčok.
Nevýhody:
- Existuje niekoľko druhov, často jeho deklarovaná kvalita kolíše, pretože výrobci chcú ušetriť miešaním extra panenského s menej kvalitnými olejmi