Kvetináče, obaly a záhony - kompendium poznatkov
Ak chcete pestovať svieže rastliny alebo si založiť domácu bylinkovú záhradku, kvetináče budú nevyhnutnou výbavou. Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny typ, sa však oplatí spoznať svet kvetináčov a zistiť, ktorý si vybrať v závislosti od použitia. Aké typy kvetináčov existujú, ako vybrať ich veľkosť, čím ich naplniť a ako ich rozlíšiť kvetináče od obalov na kvetináč? Odpovede na všetky tieto otázky na vás čakajú nižšie...
Kvetináč a obal - základný rozdiel
Skôr než sa zameriame na konkrétne typy kvetináčov, ich dizajn alebo veľkosť, zameriame sa na dôležitý bod - a tým je rozdiel medzi kvetináčom a obalom. Mnoho ľudí stále používa tieto pojmy zameniteľne - a pritom ide o dva úplne odlišné predmety s odlišným účelom. Kvetináč je príslušenstvo, do ktorého sa po naplnení zeminou umiestni rastlina. Kvetináč má na dne špeciálne otvory, ktoré umožňujú odtok vody po zalievaní - rastlina by nemala stáť stále vo vode, pretože to má negatívny vplyv na jej koreňový systém.
Kvetináč je umiestnený v ... obale, ktorý je navrhnutý tak, aby skryl menej estetický hnedý alebo čierny kvetináč. Ide totiž o dekoratívnu nádobu, ktorá je na rozdiel od kvetináčov často vyrobená z kameniny, porcelánu či napríklad morskej trávy. Práve jej dekoratívnosť umožňuje vystaviť rastlinu v krásnom štýle. Obal na kvetináč navyše zabraňuje vylievaniu vody na parapet, dosku alebo podlahu - rovnako ako tanier umiestnený priamo pod kvetináčom. Obaly na kvetináče sa vyrábajú v najrôznejších tvaroch a prevedeniach - dokonca aj v tvare zvierat alebo ľudských tvárí. Môžu byť preto krásnou dekoráciou interiéru alebo terasy a nie sú ani veľmi drahé. V sortimente značky FormAdore nájdete jedinečné modely, ktoré splnia očakávania každého milovníka sveta rastlín. Medzi dostupnými výrobkami nájdete kvetináče, truhlíky a obaly od spoločností ako Bergs Potter, Bloomingville, Ferm Living, Hübsch alebo Umbra. Ich sortiment siaha od štýlových kvetináčov na okrasné rastliny až po praktické a dekoratívne kvetináče na bylinky alebo kvetináče na balkón.
Kvetináč má viac ako jeden názov, alebo jeho najobľúbenejšie typy
Kvetináče možno rozdeliť na niekoľko základných typov, okrem iného podľa miesta ich použitia:
- interiérové kvetináče - tento typ kvetináčov je určený na použitie v interiéroch: domácnostiach, školách alebo kanceláriách;
- exteriérové kvetináče - tento typ kvetináčov bol vytvorený na použitie na terasách, balkónoch alebo aj v záhradách. Vyznačujú sa predovšetkým odolnosťou voči nízkym teplotám, zrážkam alebo UV žiareniu;
- samozavlažovacie kvetináče - modely so zavlažovacím systémom, vďaka ktorému nemusíte sami dopĺňať rastlinám vodu. Ide o ideálne riešenie pre ľudí, ktorí nie sú dlhodobo doma, alebo pre... všetkých, ktorí zabúdajú;
- voľne stojace kvetináče - variant kvetináčov určených na parapety, knižnice alebo stoly;
- závesné kvetináče - ideálna alternatíva k voľne stojacim modelom, ktorá dokonale ozdobí interiér a ušetrí miesto na doskách stolov alebo parapetoch;
- stojany - stojany dekoratívneho charakteru, často určené pre viacero kvetináčov.
Veľmi dôležitý je správny výber kvetináča podľa požiadaviek rastliny alebo miesta použitia - zle prispôsobený model môže mať negatívny vplyv na rast listov alebo koreňov.
Materiál konštrukcie - jeden z najdôležitejších faktorov
Z hľadiska životnosti kvetináčov je mimoriadne dôležitý materiál, z ktorého sú vyrobené. Najbežnejšie modely, ktoré pozná asi každý, sú vyrobené z plastu - hovoríme o obľúbených tenkých kvetináčoch v hnedej alebo čiernej farbe, v ktorých sa predáva väčšina rastlín. Na výrobu kvetináčov sa však používa aj mnoho iných materiálov vrátane keramiky, betónu, terakoty a dokonca aj kovu.
Plastové hrnce sú zďaleka najlacnejšie - bohužiaľ, ich životnosť nie je veľmi dlhá. Zničia sa oveľa rýchlejšie a ľahšie ako ostatné varianty.
Keramické kvetináče vyzerajú veľmi dobre - používajú sa väčšinou vonku. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči poveternostným podmienkam. Navyše veľmi dobre chránia pôdu pred príliš vysokými alebo nízkymi teplotami a poskytujú rastlinám vynikajúce podmienky na rast. Ich nevýhodou však je, že sú veľmi krehké. Sú tiež oveľa ťažšie ako plastové alebo kovové modely - vďaka tomu sú však veľmi stabilné. Keramické kvetináče navyše dokonale zapadajú do záhrad a terás v provensálskom alebo rustikálnom štýle .
Terakotové kvetináče sú rovnako dekoratívnou možnosťou a ich ďalšou výhodou je priedušnosť tohto materiálu. Vďaka tomu sú rastliny ešte odolnejšie voči chorobám alebo nesprávnej starostlivosti. Terakota však absorbuje vodu, takže kvetináč umiestnený bez podstavca môže na zemi zanechať stopy.
Kvetináče z kovu sa vyznačujú odolnosťou a jednoduchým čistením a dokonale zapadajú do moderného dizajnu záhrad a terás. Sú dobrou voľbou najmä na bylinky - táto kombinácia vyzerá naozaj pôsobivo. Treba však mať na pamäti, že kov môže časom hrdzavieť a že steny takýchto kvetináčov nezabezpečujú dostatočné prúdenie vody ani vzduchu. Okrem toho sa kovové kvetináče môžu v teplom počasí veľmi zahriať. Pri výbere konkrétneho kvetináča je dôležité zvážiť všetky výhody a nevýhody, aby kvetináč dlho vydržal a podporoval dobrý rast rastlín.
Ako vybrať správnu veľkosť kvetináča?
Kvetináč by ste mali vybrať tak, aby mala rastlina dostatok priestoru na správny rast a vývoj koreňov. Príliš tesný kvetináč môže výrazne obmedziť koreňový systém, čo následne spôsobí spomalenie rastu. Na druhej strane, príliš veľký kvetináč môže mať za následok nadmerný rozvoj koreňov namiesto listov, stoniek a kvetov. Okrem toho sa v príliš veľkom kvetináči bude hromadiť viac vlhkosti, čo nebude dlho trvať, kým rastlina zhnije. Ako teda vybrať správnu veľkosť kvetináča? Najdôležitejšie je, aby kvetináč umožňoval úplné skrytie koreňového systému - po naplnení kvetináča zeminou by nemali trčať žiadne korene. Na druhej strane, ak máte do činenia s väčšími, rozrastajúcimi sa rastlinami, mali by ste zabezpečiť aj dostatok priestoru pre kvety - aby boli v stabilnej polohe. Väčšina veľkých rastlín je tiež pomerne ťažká - preto je najlepšie zvoliť nielen vyšší, ale aj ťažší kvetináč, ktorý výrazne znižuje riziko prevrátenia rastliny.
Čím naplniť kvetináč?
Pred nasypaním zeminy do kvetináča a zasadením rastliny je dobré naplniť ho správnymi prípravkami na podporu rastu. Jedným z takýchto prípravkov je keramzit, ktorý vytvorí v pôde vyvážené podmienky pre vzduch a vodu. Jeho úlohou je uchovávať vlhkosť na dne kvetináča - aby korene neboli neustále v kontakte s vodou. Konečné množstvo závisí od potrieb konkrétnej rastliny - odporúča sa však pomer 10 až 50 percent ostatných zložiek. Do kvetináča sa odporúča pridať aj ďalšie hnojivo, napríklad NPK obsahujúce dusík, fosfor a draslík. Hnojivo by sa malo dávkovať presne podľa odporúčania výrobcu príslušného prípravku - príliš veľké množstvo môže poškodiť listy a korene. Odporúčajú sa najmä dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré sa pomaly rozpúšťajú v malých dávkach a priebežne zásobujú rastlinu potrebnými živinami. Okrem použitia hnojiva alebo keramzitu sa odporúča vytvoriť aj drenážny systém, ktorý výrazne uľahčuje odtok vody. Vrchnú vrstvu v kvetináči by už mala tvoriť kvalitná pôda - najlepšie bohatá na íl a rašelinu.
Kvetináče do exteriéru - kľúčové kritériá a spôsoby ochrany pred mrazom
Pri výbere kvetináča na vonkajšie použitie treba venovať osobitnú pozornosť týmto vlastnostiam:
- vyššia hmotnosť - ak chcete na terase, balkóne alebo v záhrade vytvoriť skutočnú oázu pre rastliny, je lepšie zvoliť ťažšie kvetináče. Ich vyššia hmotnosť zabraňuje prevráteniu rastlín pri silnejších nárazoch vetra;
- odolnosť voči škodlivým vplyvom vonkajších faktorov, ako je mráz, vlhkosť alebo slnečné žiarenie;
- veľkosť kvetináča - ak plánujete umiestniť rastlinu na malý balkón, je lepšie zvoliť menšie kvetináče (a tým aj menšie rastliny), ktoré nebudú zaberať väčšinu dostupného priestoru.
Ostatné kritériá výberu kvetináča sú rovnaké ako pri výbere izbového modelu - napr. prítomnosť otvorov, veľkosť vhodná pre rastlinu alebo robustný dizajn.
A čo možno urobiť, aby bol kvetináč - a jeho obsah - čo najlepšie chránený pred mrazom na jeseň a v zime? Okrem iného si môžete pomôcť tak, že kvetináč obalíte geotextíliou a pod ňu umiestnite drevenú dosku alebo niekoľko centimetrov polystyrénu. Týmto spôsobom môžete rastlinu izolovať od studeného podkladu. Ak je to možné, najlepšie je umiestniť kvetináč aj pod strechu, aby ste ho ešte viac ochránili pred nízkymi teplotami a vetrom.
Namáčanie a impregnácia kvetináčov
Niekedy sa môže stať, že kvetináč po zalievaní mierne zvlhne - to sa týka najmä keramických alebo terakotových kvetináčov. Existuje však účinný spôsob, ako tomu zabrániť - a to impregnácia. Na trhu je k dispozícii množstvo impregnačných prípravkov, ktoré účinne chránia steny kvetináča bez toho, aby zmenili jeho farbu. Možno ich aplikovať nielen pred prvým použitím, ale aj v neskorších fázach. Impregnácia chráni kvetináče pred poškodením spôsobeným rôznymi vonkajšími faktormi, ako sú dážď a sneh alebo slnečné žiarenie.
Hľadáte odolné a štýlové kvetináče pre svoje rastliny? Pozrite si modely, ktoré čakajú v našom sortimente, a vychutnajte si interiéry plné rastlín - výber je naozaj veľký a čaká tu na vás všetko, čo pre svoje rastliny chcete!