Lahodné šaláty na leto - 5 zdravých receptov
V horúcom počasí budú zdravé a výživné šaláty ideálnym občerstvením alebo aj samostatným jedlom. Tu je päť receptov, ktoré potešia každého gurmána, ale zároveň dodajú telu dôležité vitamíny a stopové prvky a nebudú vás zaťažovať. Uvedené množstvo ingrediencií vystačí na 4 porcie.
Grécky šalát so syrom feta
Poznáme veľmi veľa verzií tohto šalátu, ale pravdepodobne najlepšia je tá pôvodná, pochádzajúca z Grécka. Jeho základom sú zdravé a jednoduché ingrediencie, ktoré sa kombinujú s jednoduchým a chutným dresingom.
Ingrediencie:
- 2 paradajky, - 2 dlhé uhorky, - 1 malá červená cibuľa, - 1 malá zelená paprika, - 0,5 šálky hnedých olív, - 4 polievkové lyžice kvalitného olivového oleja, - 250 g syra feta, - 2 štipky oregana, - štipka čierneho korenia.
Spôsob prípravy:
Paradajky nakrájame na osminky, uhorky a papriku na hrubé plátky, cibuľu na kolieska. Všetku zeleninu zmiešame v miske, posypeme čiernym korením. Pridáme olivy. Ak nemáte hnedé, môžu byť aj zelené. Jemne ich spolu spojte. Pokvapkajte olivovým olejom a opäť zľahka premiešajte. V originálnom gréckom šaláte sa syr feta podáva v kuse na vrchu a posype sa oreganom. Syr môžeme aj nalámať a vmiešať ho spolu s bylinkami do celku. Podávame ihneď po príprave, aby zelenina nestihla pustiť príliš veľa šťavy. Na aplikáciu je najlepšie použiť špeciálne šalátové lyžice, aby sa ingrediencie nedeformovali. Dresing pozostáva len z oleja a korenia, takže plastové náčinie a príbory môžete používať bez obáv.
Pekný šalát
Šalát Nice je jedinečný svojho druhu. Je to bohatstvo ingrediencií a vitamínov, ktoré spája lahodný dresing, pochádzajúci z južného Francúzska. Šalátová lyžička vás nahlodá.
Ingrediencie:
- Hlávka ľadového šalátu - 3 paradajky, - 1 červená cibuľa, - 1 červená paprika, - 3 vajcia, - 0,5 šálky čiernych olív, - 2 hrste rukoly,
- 1 konzerva tuniaka vo vlastnej šťave, - 1 konzerva ančovičiek, - 1 lyžička horčice, - 2 lyžice vínneho octu, - 6 lyžíc olivového oleja, - soľ a korenie, - niekoľko vetvičiek bazalky.
Spôsob prípravy:
Vajíčka uvaríme natvrdo, vychladíme a nakrájame na štvrtiny, rovnako ako paradajky. Papriku nakrájame na kocky a cibuľu na plátky. Tuniaka scedíme z marinády. Listy šalátu dobre opláchnite a osušte ( hodí sa cedidlo alebo sušička na šalát ) a naaranžujte ich na tanier do tvaru ružice. Na vrch šalátových listov striedavo poukladajte vajcia, paradajky a ančovičky, tiež do tvaru ružice. Šalát posypte olivami, kúskami tuniaka, cibuľou a paprikou. Zmiešajte horčicu, ocot, olej a korenie do homogénnej konzistencie. Na tanier nalejte zálievku. Na vrch šalátu položte niekoľko lístkov bazalky. Vďaka krásnemu vzhľadu pokrmu sa ho oplatí podávať s jedinečnými šalátovými lyžicami z nehrdzavejúcej ocele, ktoré na stole vyzerajú skvele - aj ako dekorácia.
Ázijský šalát s grilovaným lososom
Áziu si spájame s množstvom chutí a vôní a výrazných korenín. Presne taký je aj tento šalát. Vďaka pridaniu lososa je jedlo bohaté na nenasýtené mastné kyseliny a vitamín D. Ľahko môže slúžiť ako samostatné jedlo na večeru.
Zloženie: 1:
- 1 dlhá uhorka, - 1 malý ľadový šalát, - 100 g surového lososa, - 600 g surového lososa, - 2 mrkvy, - 1 dlhá uhorka.
kešu orieškov, - 1 malá chilli paprička, - 1 veľmi zrelé a sladké mango, - 10 lyžíc sójovej omáčky, - 5 lyžíc medu, - 3 lyžice sezamového oleja, - 1 citrón, - niekoľko vetvičiek bazalky alebo koriandra.
Spôsob prípravy:
Zmiešajte sójovú omáčku, med, sezamový olej a citrónovú šťavu. Pridáme niekoľko nadrobno nakrájaných chilli papričiek. Polovicou vzniknutej omáčky potrite lososa, druhú polovicu odložte bokom. Rybu nechajte marinovať v chladničke aspoň dve hodiny. Po uplynutí tejto doby lososa grilujte na panvici asi 5-7 minút z každej strany a nechajte ho mierne odpočívať. Pomocou škrabky nastrúhajte mrkvu, nakrájajte uhorku a mango na kocky. Šalát dobre osušte uterákom alebo fénom a natrhajte na malé kúsky. Na rozpálenej panvici krátko opražte orechy. Ingrediencie je najlepšie naaranžovať do misy alebo šalátovej misy v rustikálnom štýle. Na vrch položte kúsky lososa. Šalát zalejte zvyšným dresingom. Šalát nemiešajte a na záver ho posypte čerstvými bylinkami.
Šalát s avokádom a mozzarellou
Nižšie uvedený šalát je triviálne jednoduchý na prípravu. Vďaka prítomnosti rukoly a avokáda sa stane vitamínovou bombou pre naše telo. Pokrm môžete podávať na dlhom tanieri spolu s kliešťami, vďaka čomu bude vyzerať dokonale na každom stole.
Ingrediencie:
- 1 balenie rukoly, - 2 avokáda, - 2 veľké paradajky alebo 200 g cherry paradajok, - 2 guľôčky mozzarelly, - 100 g píniových orieškov, - kúsok bagety,
- 6 lyžíc olivového oleja, - 1 lyžička horčice, - 1 lyžička vínneho octu alebo citrónovej šťavy, - 1 strúčik cesnaku, - soľ a korenie.
Spôsob prípravy:
Umyte a osušte rukolu. Rozložte ju na servírovací tanier. Navrch položte paradajky nakrájané na plátky alebo kocky a avokádo. Mozzarellu rozdrobte a rozotrite na tanier. Podľa chuti osolíme a okoreníme. Rozpáľte panvicu a opražte píniové oriešky. Zmiešajte olivový olej, horčicu, ocot a cesnak na hladkú tekutinu. Na získanie homogénnejšej konzistencie môžeme použiť špeciálny šejker na dresingy. Pridáme predtým opražené píniové oriešky. Zálievku rovnomerne rozotrieme na šalát. Podávame s krutónmi z bagety nakrájanej na kocky.
Ovocný šalát
Na ovocný šalát sa najviac tešia deti. Je sladký a zdravý, vhodný ako spestrenie každého jedla, ale aj ako samostatné jedlo počas horúcich dní. Môžeme doň pridať prakticky akékoľvek ovocie - tu je náš recept na tento sezónny ovocný šalát.
Ingrediencie: 1:
- 200 g malín, - 200 g čučoriedok, - 200 g jahôd, - 4 broskyne, - 4 rebarbory, - 2 jablká.
Spôsob prípravy:
Príprava ovocného šalátu je vždy rovnaká - nezáleží na tom, aké ovocie a v akom množstve do neho chcete pridať. Každú ingredienciu dôkladne umyte a nakrájajte na rovnako veľké kocky, pričom zároveň odstráňte jadierka. Všetko spolu zmiešajte v miske. Dresing nie je potrebný, pretože ho nahradí ovocná šťava. Pred podávaním je nevyhnutné šalát približne 30 minút chladiť v chladničke. Ideálnym náčiním na servírovanie je porcelánová miska a šalátová lyžica z nehrdzavejúcej ocele. Ovocné kyseliny môžu mať negatívny vplyv na plast.