Pozor, horúce! Ako sa v kuchyni nepopáliť?
Tuk prskajúci z horúcej panvice, para z kanvice, okraj hrnca alebo vriaca voda pri cedení rezancov - v kuchyni nie je ťažké sa popáliť. Aj menšie popáleniny môžu byť dosť bolestivé, preto je dôležité vedieť, ako sa chrániť, a ak sa stane nehoda, ako niekomu rýchlo pomôcť. Tieto vedomosti sú užitočné nielen pre skúsených kuchárov, ale predovšetkým pre začiatočníkov pri ich kulinárskych pokusoch, pretože práve v ich prípade dochádza k rôznym nehodám najčastejšie.
Ako predchádzať popáleninám?
V ideálnom prípade by k popáleninám nemalo vôbec dôjsť. O bezpečnom varení by nám mohli povedať starší a skúsenejší. A hoci takéto rady zvyčajne berieme s rezervou, oplatí sa ich uviesť do praxe.
Na čo by ste mali pamätať, najmä ak ste neskúsený kuchár alebo varíte s deťmi?
- Skúste si zvyknúť uchopiť všetky horúce hrnce a panvice len pomocou rukavice alebo kuchynskej chňapky. Je to najistejší spôsob, ako sa vyhnúť popáleniu. Použite ich na premiestňovanie horúcich hrncov alebo pokrievok a pred vybratím pekáča alebo koláča z rúry si nasaďte dlhé rukavice chňapky - ochránia nielen vašu ruku, ale aj predlaktie pred horúcim vzduchom prúdiacim spoza otvorených dvierok.
- Nikdy nesiahajte odhalenou rukou nad hrniec s vriacou vodou alebo polievkou - horúca para vám môže vážne popáliť pokožku! Používajte ochrannú rukavicu alebo siahnite rukou vedľa hrnca.
- Snažte sa nehádzať nakrájanú zeleninu do vriacej vody alebo kúsky mäsa do hrnca s rozpusteným tukom z veľkej výšky, pretože striekajúci olej alebo horúca voda prská široko ďaleko.
- Dávajte si pozor na poryvy horúceho vzduchu - nielen pri otváraní rúry, ale aj umývačky riadu - ak práve ukončila umývací cyklus.
Akú rukavicu do rúry by ste si mali vybrať?
Tradičné, vyrobené z látky, alebo moderné, silikónové či neoprénové - ktorá kuchynská rukavica bude najlepšia? Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ktoré sa oplatí poznať pred rozhodnutím. Dôležitý je učite aj dizajn a farebné prevedenie, pretože dobre zvolený doplnok je ozdobou kuchyne. Nezabudnite, že je potrebné chrániť obe ruky, najlepšie zaobstarať si dve rukavice ako súpravu.
Typ rukavíc | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Materiál |
|
|
Silikónové |
|
|
Neoprén |
|
|
Domáce prostriedky na popáleniny
Ak už dôjde k popáleniu, je dobré vedieť, ako pomôcť sebe alebo zranenej osobe. Samozrejme, v prípade vážnych popálenín budete potrebovať pomoc odborníka, ale pri riešení menšieho poranenia vám domáce prostriedky určite prinesú úľavu.
- Najúčinnejším spôsobom, ako okamžite zmierniť bolesť, je umiestniť popálené miesto pod prúd studenej vody - nemala by však byť veľmi studená, len chladná. Popálenú pokožku takto ochladzujte niekoľko minút, kým bolesť výrazne neustúpi. Namiesto vody môžete použiť aj iné studené tekutiny, napr. čaj alebo mlieko, alebo dokonca plátok surového zemiaka na menšie, ľahké popáleniny.
- Ďalším krokom je dôkladné osušenie popálenej kože sterilnou gázou a nanesenie suchého obväzu (ak je popálenina rozsiahla). Obväz by sa mal meniť raz denne, aby sa zabránilo infekcii.
- Domácimi prostriedkami na upokojenie popálenej pokožky (v prípade ľahkých popálenín 1. alebo 2. stupňa) sú nálevy z harmančeka, nechtíka lekárskeho a bazy čiernej. Do nálevu namočte vatu a pokožku niekoľkokrát denne jemne umyte. Tieto bylinky majú na pokožku upokojujúce, regeneračné a dezinfekčné účinky.
- Hojenie popálenín urýchlia aj upokojujúce prípravky z lekárne, napríklad gél z aloe vera alebo nechtíková masť. Tie sa však môžu používať len vtedy, ak na pokožke nie je otvorená rana.
- Pri popáleninách môže pomôcť aj obklad z gázy namočenej v mlieku, pretože tuk v mlieku zmierňuje bolesť a urýchľuje proces hojenia. Mlieko by malo byť, samozrejme, studené a... plnotučné.
- Aby ste zabránili vzniku jaziev, na vysušenú pokožku v mieste popáleniny naneste levanduľový olej zmiešaný s olivovým olejom alebo tekuté kapsule s vitamínom E. Tieto prípravky nanášajte na popálenú pokožku približne trikrát denne.
Ako chrániť dosky pred teplom?
Horúce hrnce, riady, para a zohriaty tuk môžu byť nebezpečné nielen pre kuchára, ale aj pre kuchynské spotrebiče. Ak chcete, aby vaša kuchyňa dlho žiarila novým leskom, dodržiavajte niekoľko jednoduchých rád. Niektoré z týchto odporúčaní by ste mali zohľadniť už vo fáze návrhu vášho bytu alebo domu.
- Kuchynské pracovné dosky potrebujú najväčšiu ochranu, pretože horúce hrnce a panvice môžu zanechať neželané stopy. Vždy pamätajte na používanie chňapiek na horúce hrnce - oplatí sa mať ich niekoľko po ruke, aby ste ich v rozhodujúcej chvíli nemuseli v panike hľadať v kuchynských zásuvkách. Ozdobné taniere budú krásne vyzerať aj na stole v obývačke alebo v jedálni.
- Dôležité je správne vetranie v kuchyni - drevené skrinky alebo pracovné dosky sú citlivé na vodné pary zo vzduchu. Vlhkosť môže spôsobiť deformáciu nábytku a zmenu farby. Preto vždy nezabudnite zapnúť odsávač pár (mal by fungovať nielen počas varenia, ale aj nejaký čas po ňom), pravidelne čistiť vetracie mriežky a vetrať kuchyňu.
- Horký čaj, káva alebo mlieko rozliate a ponechané na pracovnej doske môžu tiež spôsobiť nevzhľadné škvrny. Preto povrchy ihneď po rozliatí utrite do sucha mäkkou handričkou alebo kuchynskou utierkou.
- Rúra ani umývačka riadu by sa nemali otvárať bezprostredne po varení alebo umývaní. Horúca para sa potom usadzuje na nábytku a má naň nepriaznivý vplyv.
Podložky pod hrnce
Ideálna podložka pod horúci hrniec by mala predovšetkým izolovať a chrániť kuchynskú linku a stôl pred teplom. Zároveň tento predmet bude dekoratívnym prvkom kuchyne, preto by mal aj dobre vyzerať. V závislosti od vašich potrieb si môžete vybrať podložku, ktorá je skladná, praktická a taký, a ideálne sa dá prispôsobiť veľkosti a tvaru hrncov.
Moderné podložky z plastu
Sú najviac odolné voči teplu, farebné a dodávajú sa v širokej škále tvarov. V dôsledku toho si medzi plastovými podšálkami každý nájde niečo pre seba. V malých kuchyniach budú žiaduce skladacie podložky, ktoré šetria cenné miesto v kuchyni.
Výhody:
- Rozmanitosť farieb a tvarov.
- Moderný dizajn.
- Vysoká teplotná odolnosť (do +340 ˚C).
- Jednoduché udržiavanie v čistote.
- Skladacie modely sa prispôsobia veľkosti riadu a zaberajú málo miesta v kuchynskej skrinke.
Nevýhody:
- Hodia sa najmä do moderných interiérov. Vo vintage kuchyniach by lepšie vyzerali drevené alebo kovové podložky.
Klasické drevené podložky
Budú krásne vyzerať v retro, vintage alebo klasických interiéroch. Sú vyrobené z prírodného borovicového alebo dubového dreva alebo z praktickej preglejky, izolujú horúce pokrmy od povrchu stola alebo dosky a zároveň vyzerajú elegantne a nadčasovo. Obzvlášť štýlovo vyzerajú podložky, v ktorých sú kombinované jemné dreviny, napríklad teakové drevo, s prvkami z nehrdzavejúcej ocele.
Neobvyklé podložky pre znalcov
Ak hľadáte niečo naozaj nezvyčajné, pozrite si ponuku podložiek zo surového kameňa. Vďaka jednoduchému tvaru, prírodnej, tlmenej farbe a nezvyčajnej štruktúre vyzerá tento doplnok skvele v moderných interiéroch, kde je dôležitý každý detail. Kamenné podložky sa dajú použiť aj ako tanier, napríklad na sushi, syr alebo iné občerstvenie, ako aj ako držiak na poháre alebo koktailové poháre.
Atraktívne a funkčné pomôcky môžu slúžiť nielen ako ochrana pred popálením alebo teplom, ale aj ako estetický, pútavý detail. Oplatí sa na ne myslieť pri zariaďovaní bytu alebo domu. Budú tiež ideálnym darčekom pre novopečených majiteľov domov.