Príprava cestovín - talianska pochúťka na 5 spôsobov
V obchodoch sú regály preplnené rôznymi druhmi cestovín. Je to pochúťka, ktorá pochádza z Talianska, ale je veľmi obľúbená aj u nás. Niet divu - sú lacné a jednoduché na prípravu. So správnou omáčkou sa s ňou zatočí hlava pri každom stole. Viete, ako z nej správne pripraviť talianske jedlá? Prečítajte si naše tipy.
Všetko, čo potrebujete vedieť o cestovinách
Druhy cestovín
Na úvod sa oplatí predstaviť najobľúbenejšie druhy cestovín - doplnené talianskym názvom a popisom. Ich zoznam by zabral celý tento článok, pretože ich je viac ako sto!
- Canelloni - trubičky s priemerom asi 3 cm
- Conchiglione - veľké mušle s ryhovaným povrchom
- Farfalle - motýle
- Fusilli - vrtule
- Lasagne - veľké obdĺžnikové pláty
- Penne - malé rúrky s ryhovaním alebo hladké
- Špagety - dlhé, tenké cestoviny v tvare nití
- Tagliatelle - dlhé, tenké cestoviny v tvare stuhy
Ako pripraviť domáce cestoviny?
Ingrediencie:
- 300 g múky typu 00,
- 2 celé vajcia, - 3 žĺtky,
- 1 PL olivového oleja,
- 1 štipka soli.
Príprava:
Všetky ingrediencie nasypeme/vylejeme do misy a premiešame. Cesto preložíme na dosku a vymiesime vždy do stredu. Malo by mať jednotnú a pružnú štruktúru. Zabalíme ho do potravinovej fólie a dáme na hodinu do chladničky. Po tomto čase ho začnite váľať, kým nebude mať správnu hrúbku. Ak máte strojček, pôjde vám to od ruky. Cesto nechajte na každej strane niekoľko minút schnúť. Vykrajujte požadované tvary a voľne ich rozotrite, aby sa nezlepili.
V časti príslušenstvo a nástroje na špagety a cestoviny nájdete strojčeky na cestoviny a všetky ďalšie potrebné pomôcky.
Cestoviny na taliansky spôsob alebo aké cestoviny?
Chutné (a zdravé) cestoviny sú al dente, t. j. mierne tvrdé.
Čo je také ťažké na varení cestovín? V hrnci uvaríte vodu, nalejete ju tam a vyberiete, keď sú mäkké. Ale je to naozaj také jednoduché? Ukázalo sa, že podľa mnohých talianskych kuchárov je lepšie vložiť výrobok do... studenej vody. Iní zasa tvrdia, že v podstate na teplote nezáleží. Ako je to teda s týmito cestovinami? Určite sa musia pripravovať takzvano al dente, čo znamená, že by mali byť mierne tuhé.
Údajne sa tepelná úprava začína vložením do studenej vody, vďaka čomu ostanú pevnejšie a pružnejšie. Pozrite si to a možno nájdete nový recept na dokonalé cestoviny?
Pravidlá varenia cestovín
Okrem teploty vody, ktorá, ako vidíte, nie je pevne daná, existuje niekoľko ďalších pravidiel varenia tohto pokrmu. Vďaka nim budú naše cestoviny vždy dokonalé:
- Na každých 100 g cestovín nalejte do hrnca 1 liter vody.
- Pred varením pridajte do hrnca lyžicu oleja, aby sa cestoviny nezlepili.
- Keď voda zovrie, pridajte na každých 100 g štipku soli. cestovín - môžete ju pridať aj skôr, ale voda sa bude variť dlhšie.
- Cestoviny vždy varte minimálne tak dlho, ako je uvedené na obale, aby boli al dente.
- Po uvarení cestoviny nikdy nepreplachujte studenou vodou! Použite naberačku na cestoviny alebo cedidlo a preneste ich na tanier.
Obľúbené recepty na talianske cestoviny
Špagety Carbonara
Ingrediencie:
- 200 g špagiet,
- 30 g údeného údeného bravčového alebo slaniny,
- 2 vajcia,
- 50 g strúhaného parmezánu,
- 2 PL olivového oleja,
- čerstvo mleté čierne korenie.
Príprava:
Uvedený recept pochádza z Talianska. Do omáčky sa nepridáva smotana, hoci mnohé iné recepty ju uvádzajú.
Cestoviny uvaríme al dente podľa pokynov na obale. Na panvici rozohrejeme olivový olej a opečieme na ňom údené mäso alebo slaninu, kým nezhnednú. Ak máte radi cesnak, môžete pridať štipku. Prebytočný tuk z vyprážania nechajte odkvapkať. K mäsu pridajte uvarené cestoviny. Cestoviny vyberajte priamo z hrnca pomocou naberačky na špagety. Ingrediencie v hrnci spojte a nechajte na miernom ohni za stáleho miešania. Vmiešajte vajcia. Pridajte korenie a najemno nastrúhaný syr. Zmes musí byť pomerne homogénna. Mäso a cestoviny stiahnite z ohňa a chvíľu počkajte, kým sa teplota mierne zníži. Prilejte vaječnú omáčku a všetko spolu premiešajte. Pokrm preložte na tanier. Podávajte posypané s trochou strúhaného parmezánu.
Fusilli so špenátom
Ingrediencie:
- 200 g cestovín fusilli,
- 200 g mrazeného nasekaného špenátu,
- 2 PL olivového oleja,
- 4 strúčiky nasekaného cesnaku,
- štipka kajenského korenia,
- 100 g plnotučného syra ricotta,
- pol šálky 30 % smotany,
- pol lyžičky nastrúhanej citrónovej kôry,
- citrónová šťava,
- 50 g parmezánu,
- soľ a korenie.
Príprava:
Uvaríme cestoviny al dente podľa návodu na obale, scedíme v cedníku a necháme pol šálky vody, ktorá zostala z varenia. Špenát orestujeme na panvici. Voda sa musí úplne odpariť. Cestoviny preložíme na panvicu. Pridajte olivový olej, cesnak a kajenské korenie. Všetko spolu premiešajte. Pridajte ricottu, citrónovú kôru a smotanu. Pokvapkajte citrónovou šťavou. Dochuťte soľou a čiernym korením podľa chuti. Ak je konzistencia príliš tuhá, pridajte trochu viac vody na cestoviny, aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Pokrm preložte na taniere a posypte parmezánom.
Penne so špargľou a kuracím mäsom
Ingrediencie:
- 200 g cestovín penne,
- jedny kuracie prsia nakrájané na malé kocky,
- 1 PL olivového oleja,
- zväzok čerstvej zelenej špargle,
- 2 strúčiky nadrobno nasekaného cesnaku,
- 1 lyžička granulovanej cibule,
- 1 lyžička sušenej bazalky,
- 1 čajová lyžička sušeného oregana,
- štipka štipľavej červenej papriky,
- 1/2 šálky hydinového vývaru,
- 50 ml mlieka alebo 12% smotany,
- 50 g syra ricotta,
- 50 g strúhaného parmezánu,
- soľ a korenie.
Príprava:
Uvarte cestoviny al dente podľa pokynov na obale . Na posledných päť minút pridajte do hrnca očistenú špargľu. Obsah sceďte. Na panvici rozohrejte olivový olej a na najvyššej teplote na ňom dve minúty opekajte kuracie mäso. Znížte teplotu a pridajte všetky koreniny okrem soli a korenia. Všetko smažte ďalších niekoľko minút. Pridajte vývar, mlieko alebo smotanu, syr a polovicu parmezánu. Miešajte do hladka a kým sa ricotta nerozpustí. Do misky pridajte cestoviny a špargľu. Podľa chuti dochuťte soľou a korením. Pokrm položte na tanier a posypte zvyšným parmezánom. Prípadne môžete parmezán servírovať na stôl v špeciálnej nádobe na syr, aby si hostia mohli syr pridať podľa vlastného uváženia.
Bolonské lasagne
Ingrediencie:
- balíček cestovín lasagne
- 1 veľká cibuľa,
- 2 mrkvy,
- 300 g mletého morčacieho mäsa,
- 2 konzervy nakrájaných paradajok,
- 2 PL olivového oleja,
- (voliteľné) pohár bieleho vína,
- 1/2 šálky hydinového vývaru,
- 1 lyžička oregana,
- 1 lyžička bazalky,
- 2 lyžice masla,
- 2 lyžice múky,
- 2 šálky studeného mlieka,
- štipka muškátového orieška,
- 2 guľôčky mozzarelly alebo 100 g parmezánu,
- soľ a korenie.
Príprava:
Veľkosť lasagní je na vás - platí však, že by mali mať aspoň 3 vrstvy. Uvedené ingrediencie postačujú na prípravu omáčky na takýto pokrm, ktorý sa zmestí do rúry na pečenie s rozmermi 20x40 cm.
Cibuľu nakrájajte nadrobno a mrkvu nastrúhajte. Môžete si pomôcť kuchynským robotom. Na panvici rozohrejte olej. Cibuľu smažte, kým nezesklovatie. Pridajte mrkvu. Prikryjeme a dusíme približne 3-5 minút, kým zelenina nezmäkne. Pridajte mleté mäso a varte, kým nestratí surovú farbu a nezačne pekne hnednúť. V tomto momente môžete omáčku zriediť bielym vínom, ale nie je to nutné. Do panvice pridajte paradajky a vývar a dôkladne premiešajte. Výsledná omáčka je pomerne riedka. Omáčku redukujte, kým výrazne nezhustne. Môže to trvať až 3 hodiny. Pred samotným koncom dochuťte oreganom, bazalkou, korením a soľou. Po tomto čase by mala bolonská omáčka mierne odpočívať a vychladnúť.
Pripravte bešamelovú omáčku. V hrnci rozpustite maslo. Pridajte múku a urobte zápražku, kým neucítite príjemnú, charakteristickú vôňu. Prilejte mlieko. Musí byť studené, aby sa nevytvorili hrudky. Pridajte muškátový oriešok a korenie. Intenzívne miešajte, kým sa na povrchu neobjavia praskajúce bublinky. Konzistencia by mala pripomínať puding. Odstavte a nechajte vychladnúť.
Do zapekacej nádoby nalejte trochu omáčky tak, aby úplne pokryla dno. Uložte suché pláty lasagní. Cestoviny sa uvaria pri pečení - nie je potrebné ich predvariť. Potom ich prikryte ďalšou vrstvou omáčky a navrch dajte bešamel. Posypte natrhanou mozzarellou alebo strúhaným parmezánom. Takto postupujte, kým nie sú všetky ingrediencie spotrebované. Na vrchu by mal vždy byť syr.
Pokrm zakryte alobalom a vložte do rúry vyhriatej na 180 °C. Po 20 minútach odstráňte alobal a dopekajte, kým syr pekne nezhnedne a neobjavia sa bublinky. Nezabudnite, že lasagne by mali pred krájaním a podávaním odpočívať aspoň 20 minút. Optimálny čas je do 45 minút.
25,50 €
Nádoba na zapekanie Classic Kitchen obdĺžniková 33 cm
Mason Cash
Odosielame do 2 pracovných dní
Zapečené cannelloni
Ingrediencie:
- 8 canelloni,
- 200 g mletého hovädzieho mäsa,
- 250 g paradajkovej passaty,
- 50 g masla,
- 1 cibuľa,
- 1 lyžička oregana,
- 8 plátkov syra mozzarella,
- 1 PL olivového oleja,
- soľ a korenie.
Príprava:
Cibuľu nakrájajte nadrobno a osmažte na rozpálenom oleji. Pridajte mäso a nechajte ho na ohni, kým nie je pekne opečené. Pridajte všetky koreniny a 3-4 polievkové lyžice passaty. Všetko spolu premiešajte a nechajte vychladnúť. Plnkou naplňte trubičky. Dávajte pozor, aby ste ich nepreplnili. Vo vnútri musí zostať trochu miesta. Vymažte zapekaciu nádobu olivovým olejom a nalejte do nej polovicu zvyšnej passaty. Uložte plnené canelloni. Zvyšnú paradajkovú omáčku nalejte na cestoviny tak, aby boli úplne pokryté. Na každú trubičku položte plátok syra. Prikryte alobalom a vložte do rúry vyhriatej na 180 °C. 10 minút pred dopečením odstráňte alobal.