Rozžiarte jeseň! Pozvite svetlo do svojho domova
Svetlo umožňuje nášmu telu správne fungovať. Keď ho máme nedostatok, cítime sa horšie a naše interiéry nie sú také útulné a príjemné, ako by mohli byť. Preto vám odporúčame, aby ste do svojho domova pozvali svetlo. Koniec koncov, čím viac svetla, tým viac dobrej nálady!
Od prírody milujeme svetlo
Svetlo je naším priateľom od nepamäti a nie je v tom žiadne literárne zveličovanie. Už v praveku sa ľudia zhromažďovali okolo ohňov a ohnísk, aby sa zohriali a pripravili si jedlo, ale aj preto, aby žiara ohňa odohnala divú zver, ktorá by mohla ohrozovať spoločenstvo. Samozrejme, bolo by trochu prehnané tvrdiť, že roztomilá nočná lampa na skrinke v našej spálni teraz plní podobnú funkciu a odrádza vlkov.... hoci lampa v detskej izbe, ktorá rozháňa tmu a zabraňuje príšerám priblížiť sa k spiacim batoľatám, celkom dobre pokračuje v tejto tradícii....
Svetlo v interiéroch
Mohlo by sa zdať, že osvetlenie domu je hračka. Postavíme peknú lampu, kúpime úsporné žiarovky a máme hotovo. Ha! Keby to bolo také jednoduché, dizajnéri a architekti by nemali z čoho žiť. Ale buďte si istí, že na rozumné osvetlenie vlastnej domácnosti nepotrebujete titul z osvetľovania ani inžinierstva. Zvyčajne stačí zapamätať si niekoľko jednoduchých pravidiel:
BODOVÉ SVETLO VERZUS ROZPTÝLENÉ SVETLO
Svetlo možno rozdeliť na rozptýlené alebo bodové, teda viac smerované svetlo. Difúzne svetlo osvetľuje väčší priestor jemným spôsobom bez väčších tieňov a dobre funguje v obývačke alebo spálni. Bodové svetlo je na druhej strane koncentrovanejšie a svetelný výkon je silnejší, takže osvetlí pracovný priestor v kuchyni, kde varíme, alebo stôl v obývačke, kde radi jeme alebo čítame.
TEPLÉ ALEBO STUDENÉ SVETLO
To, či je svetlo teplé alebo studené, určuje číslo Kelvina na obale žiarovky. Čím viac ich je, tým je svetlo chladnejšie. Studené svetlo podporuje koncentráciu, stimuluje a aktivizuje, preto sa naň oplatí myslieť v študovni, kancelárii alebo na univerzite. Teplé svetlo naopak upokojuje a uvoľňuje, takže bude ideálne v spálni, relaxačnej miestnosti alebo kúpeľni. Treba si tiež uvedomiť, že teplota svetla ovplyvňuje vzhľad farieb v interiéri. Studené svetlo sploští teplé farby, zatiaľ čo teplé svetlo zoslabí studené farby, napr. na stenách alebo nábytku.
MODELOVANIE PRIESTORU POMOCOU SVETLA
Pomocou jednoduchých trikov môžeme opticky zväčšiť (alebo zmenšiť) priestor.
Ak napríklad vo väčšej miestnosti použijeme len stropné osvetlenie, jej rohy budú nedostatočne osvetlené, takže priestor sa bude zdať menší. Preto je dobré umiestniť tam ďalšie lampy, ktoré osvetlia bočné strany a opticky miestnosť presvetlia a zväčšia.
Ak sa chcete dozvedieť viac o trikoch s osvetlením, určite si prečítajte náš článok na túto tému.
A teraz je najvyšší čas prejsť ku konkrétnemu výberu. Svietidlá sa zvyčajne delia na:
Stojacie lampy
Závesné lampy
Stropné lampy
Nočné a stolové lampy
Poďme sa na ne pozrieť bližšie, aby sme mali v hlave jasno, o čo ide!
Stojace lampy
Aj keď stojí v rohu, nebude vyzerať smutne! Takáto stojaca lampa je dobrou voľbou, keď hľadáme efektívny, pomocný zdroj svetla na osvetlenie časti interiéru alebo na podporu stropného svietidla pri poskytovaní svetla ;) Výhodou takýchto svietidiel je aj ich mobilita - môžeme kedykoľvek zmeniť ich polohu podľa aktuálnej potreby. A keď nás omrzí vzhľad našej lampy, môžeme zmeniť tienidlo alebo experimentovať s dekoratívnymi žiarovkami.
Vo FormAdore máme viac ako 100 stojacich lámp - každú v inom prevedení, jedinečnú, originálnu, ale vždy štýlovú (pretože iné nepoznáme)!
Všetky stojace lampy nájdete v tejto sekcii. Nižšie uvádzame niekoľko modelov, ktoré vás môžu zaujať.
Závesné a stropné svietidlá
Závesné svietidlo je jedným z najdôležitejších dizajnových prvkov v obývacej izbe, jedálni alebo spálni: nielenže poskytuje centrálne osvetlenie interiéru, ale dodáva mu aj charakter a je skvelou dekoráciou. Preto sa odporúča starostlivo vybrať závesné svietidlo, aby dokonale ladilo so štýlom zariadenia, napríklad industriálne svietidlo, moderné svietidlo alebo elegantný luster, ktorý dodá interiéru charakter. Svietidlá môžu tiež vymedziť zóny v miestnosti: lampa nad stolom vymedzí samostatnú jedálenskú zónu a nad kreslom zónu na čítanie. Plafónové alebo lištové svietidlá sú naopak vhodnejšie do kancelárií a na chodby, napríklad do predsiene, pretože zdôrazňujú moderný charakter bez toho, aby bránili vo výhľade alebo vyžadovali čistenie tienidla.
Nočné a stolové lampy
K stolu pozývame len milých hostí a zaručujeme, že stolové lampy z obchodu FormAdore budú určite príjemným spolořníkom! Stolové a nočné lampy z našej ponuky vytvoria vo vašom interiéri osobitnú náladu, ako pomocné osvetlenie osvetlia požadované zákutia a dobre poslúžia aj na čítanie. A ak hľadáte pracovné osvetlenie, určite si pozrite naše stolové lampy - vďaka tienidlám smerujúcim nadol a nastaviteľnému smeru svetla je s nimi radosť pracovať.
Nočné lampy sú ideálne (ako už ich názov napovedá) do spálne. Odporúčame vám prečítať si náš článok Spálňa v novom svetle a rozšíriť si tak svoje vedomosti.
Ach, nástenné lampy a stropnice
Nástenné lampy sú zdanlivo nenápadné svietidlá, ktoré toho dokážu veľa a vôbec sa nehanbia. Na rozdiel od stropníc, ktoré sa pripevňujú na strop, nástenné lampy sa zvyčajne pripevňujú na stenu.
Moderné nástenné lampy sú pravnukmi takzvaných francúzskych quinquets , čo znamenalo olivovú alebo olejovú lampu. Tie boli hlavným zdrojom svetla, kým ich nevytlačili olejové lampy. V súčasnosti sú nástenné svietidlá zvyčajne pomocným, atmosférickým zdrojom svetla, ktorý poskytuje jemné, rozptýlené svetlo. A vďaka spoločnosti FormAdore môžeme mať najmenej 140 takýchto atmosférických svietidiel, pretože toľko rôznych nástenných svietidiel máme v ponuke!
Všetky naše nástenné svietidlá nájdete tu.
A ak vás zaujalo slovíčko stropnica, napovieme vám, že sa ukrývajú tu.
Zaujímavosti o svetle na koniec
Zhodneme sa na tom, že sa zvyčajne nepúšťame do filozofických úvah o svetle zakaždým, keď si zapneme kontakt a rozsvietime svetlo v obývačke, aby sme nezakopli o koberec. Ale možno je práve teraz vhodná chvíľa na to, aby sme svetlo ocenili, pretože je to predsa len poriadny fenomén!
Vedeli ste, že.
- Rýchlosť svetla je 300tis km/s a cesta svetla zo Slnka na Zem trvá 8 minút
- Pomocou svetla môžeme merať čas, takže viete, čo robiť, keď si zabudnete hodinky ;)
- Svetlo sa dá použiť aj na podporu liečby - stimuluje prácu, zmierňuje bolesť, zlepšuje krvný obeh a pomáha pri liečbe depresívnych nálad.
- V noci a večer si dávajte pozor na nadmerné svetlo (vrátane svetla zo smartfónov a počítačov), pretože nadmerné svetlo narúša spánkový cyklus a blokuje tvorbu dostatočného množstva melatonínu.
- Nie sú to len lampy, ktoré svietia, ale aj... medúzy. Tieto podmorské tvory svietia vďaka bioluminiscencii, javu spôsobenému chemickými premenami, ktoré prebiehajú v ich telách. Zaujímavé je, že aj ľudia majú schopnosť bioluminiscencie, ale toto množstvo svetla je asi 1 000-krát príliš malé na to, aby ho ľudské oko zaregistrovalo.
- V niektorých krajinách (napr. v Nórsku alebo na Islande) je vďaka polárnemu dňu svetlo nepretržite. Ide o jav, ktorý má pôvod v pohybe Zeme okolo Slnka a môže trvať až pol roka.