Wabi-sabi. 5 spôsobov, ako zdokonaliť nedokonalosť
Dizajnéri označujú wabi-sabi za nový trend roku 2018, ktorý má nahradiť hygge a lagom, ktoré triumfovali v posledných rokoch. Wabi-sabi však nie je len láska k útulnosti, ale predovšetkým životná filozofia, od ktorej sa majú odvíjať naše rozhodnutia - aj pokiaľ ide o interiérový dizajn. Tieto dve príjemne znejúce japonské slová, ktoré nám ponúkajú radosť z jednoduchosti, prirodzenosti a autenticity, sú nielen liekom na prehnaný konzum, ale taktiež nás zmierujú s nevyhnutným plynutím času.
Legenda, ktorá žije dodnes
Wabi-sabi alebo jemné trhliny reality
Japonská legenda, ktorá rozpráva príbeh mladého muža menom Sen no Rikyu, vystihuje podstatu wabi-sabi. Rikjú sa snažil naučiť zložitý ceremoniál známy ako Cesta čaju, a tak sa vybral za čajovým majstrom Takeeno Joo. Ten ho požiadal, aby sa postaral o záhradu. Rikyu záhradu upratal a potom sa pozrel na dokonale čistý priestor a svoju prácu majstrovi predstavil tak, že zatriasol čerešňou a posypal zem niekoľkými jej kvetmi. Japonci dodnes spomínajú na Rikyu ako na toho, kto pochopil myšlienku wabi-sabi do hĺbky.
Estetika pominuteľnosti
Wabi-sabi sa zrodilo v 15. storočí a bolo reakciou na prevládajúcu ornamentálnu estetiku a bohatstvo materiálov. Podľa tejto filozofie má radosť prinášať všetko, čo je v súlade s prirodzeným spôsobom existencie, ktorá prirodzene vedie k svojmu koncu. V tomto svetle je nedokonalé dokonalé: krásny hrnček s odlomeným uchom, v ktorom nám mama podávala čaj, pohodlné kreslo so sedákom poznačeným stopami používania, steny odhaľujúce históriu domu pod postupnými vrstvami farby... V Japonsku je estetika spojená s týmto vnímaním sveta prirodzená. V Európe sa ju môžeme naučiť a vytvoriť tak, aby sme sa cítili príjemne. Tu je 5 jednoduchých spôsobov, ako dosiahnuť stav dokonalej nedokonalosti v interiéri.
Len to najdôležitejšie
Japonský minimalizmus
V interiéroch zariadených podľa tejto japonskej estetiky je dôležitá predovšetkým striedmosť. Nábytku, zariadenia a dekorácií by malo byť presne toľko, koľko potrebujeme na to, aby sme sa cítili pohodlne: pohovka a kreslo v obývačke, mäkký koberec v obývacej izbe a veľká drevená posteľ s prírodnými posteľnými obliečkami v spálni. Akýkoľvek nadbytok zbytočne skomplikuje priestor, ktorý má ponúknuť oddych po dni strávenom v práci vo svete preplnenom nadbytkom.
Späť k prírode
Návrat k prírode má mnoho aspektov: od prírodných materiálov, ako je drevo, kameň, prútie, bavlnené a ľanové textílie a keramika, až po hľadanie vlastného vyjadrenia v interiéroch, ktoré zariaďujete. Inšpiráciou môže byť kombinácia surového industriálneho štýlu s rustikálnymi prvkami. Návratom k prírode alebo k našim koreňom sa staneme pozornejšími a začneme vidieť krásu aj v tých najmenších predmetoch.
Neutrálne farby
Interiérom Wabi-sabi dominujú neutrálne a zemité farby: biela a sivá v kombinácii s hnedou, okrovou a tlmenou zelenou. Vďaka tejto kombinácii interiéry "dýchajú", ostávajú voľné a namiesto toho, aby vás ohromili, pozývajú vás ponoriť sa do ich útulnej atmosféry.
Ručná výroba
Ak sú dekorácie iba ručne vyrobené, nesú stopy ľudskej práce, zaujmú svojimi nepravidelnosťami a jedinečnosťou každého kusu. Skvele sa budú hodiť napríklad keramické hrnčeky, najmä tie vyrobené z kameniny. Jedným z prejavov wabi-sabi je aj japonské umenie kintsugi, ktoré spočíva v oprave rozbitej keramiky pomocou laku s pridaním práškového zlata alebo striebra. Takéto nádoby sa nachádzajú napríklad v kolekcii Marcantonio pre značku Seletti.
Predmety poznačené časom
V dome zariadenom v duchu wabi-sabi je vidieť, že v ňom niekto žije, a dokonca môžete rozpoznať, ktoré predmety a miesta má tento človek najradšej. V takomto dome sú dôležité emócie, pozitívna atmosféra, nie hodnota vystavených predmetov. Hoci to môže znieť príliš filozoficky, skrýva sa za tým pravda o tom, čo je v živote najdôležitejšie - a v prípade vecí sú to spomienky, ktoré sa s nimi spájajú.