Čo so starým pečivom?
Plytvanie potravinami je veľkým nešvarom dnešnej doby. Potravín máme dostatok a môžeme si ich ľahko kúpiť, čo je pravdepodobne dôvod, prečo si jedlo prestávame vážiť a vyhadzujeme ho v nemalom množstve. Vedeli ste, že sau nás ročne vyhodí niekoľko miliónov ton potravín? Priemerná rodina vyhodí každý rok do smetí približne 150 kg potravín. Štatistiky ukazujú, že najčastejšie plytváme pečivom. Na ďalších miestach v tomto neslávnom rebríčku sú zemiaky, údeniny, zelenina a ovocie.
Najčastejšími príčinami plytvania potravinami v našich domácnostiach je prehliadanie dátumu spotreby a nesprávne skladovanie zakúpených výrobkov. Ďalšími dôvodmi sú nákupy nekvalitných výrobkov a príliš veľké alebo neuvážené nákupy.
Čo teda môžeme urobiť, aby sme menej plytvali potravinami? Najlepším a najjednoduchším spôsobom je starostlivo plánovať nákupy a nakupovať toľko potravín, koľko dokážete zjesť. Okrem toho je dôležité správne skladovať čerstvé produkty a nevyhadzovať to, čo sa ešte dá použiť. Jednou z položiek, ktoré je potrebné skladovať v správnych podmienkach, je pečivo. Ak chcete, aby vaše rožky alebo croissanty zostali dlho čerstvé a chrumkavé, vybavte svoju kuchyňu chlebníkom. Chlieb v chlebníku nevyschne tak rýchlo ako vo fólii alebo v papierovom obale, pretože poskytuje správnu teplotu a vlhkosť. Chlebníky sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré nereagujú s chlebom v nich uloženým a tiež neabsorbujú pachy.
- Drevený chlebník - prináša do kuchyne prvok prirodzenosti a rustikálneho štýlu.
- Kovový chlebník - zvyčajne sa spája s retro duchom a kuchyňou našich starých mám.
- Moderný chlebník - nezvyčajný, mierne "vesmírny" tvar.
- Chlebník s doskou - maximálne funkčný a pohodlný.
Chlebníky sú praktické kuchynské pomôcky, ktoré môžete kúpiť v rôznych dizajnoch, a preto často slúžia ako dekoratívny prvok kuchyne. Ktorý chlebník sa hodí do vašej domácnosti? Sme presvedčení, že v našej ponuke nájdete ten správny.
A aj keď je skladovanie chleba v chlebníku najlepším riešením, niekedy sa pečivo jednoducho nezje včas. Preto vám ukážeme, čo sa dá robiť, aby ste obmedzili vyhadzovanie.
Jednoduché tipy
1. Strúhanka
Príprava strúhanky zo starého chleba je pravdepodobne najjednoduchší spôsob jeho spracovania. Strúhanka je produkt, ktorý v kuchyni používa každý, napríklad na obalenie krezňov alebo rýb. Jej príprava netrvá dlho. Dá sa pripraviť dvoma spôsobmi. Jedným z nich je strúhanie a druhým je mixovanie v kuchynskom robote na jemno. Takto pripravenú strúhanku je najlepšie skladovať v sklenenej dóze na potraviny.
2. Krutóny
Skvelým spôsobom, ako spracovať chlieb, ktorý príliš dlho ležal v chlebníku, je príprava krutónov. Vhodný je akýkoľvek druh chleba vrátane kôrky a päty. Ako pripraviť krutóny? Strúhaný chlieb rozdrvte podľa vlastnej chuti - môžete ho nakrájať na rovnomerné kocky, roztrhnúť prstami alebo nechať malé plátky chleba vcelku. Chlieb položte na plech, vložte do rúry vyhriatej na 200 °C a pečte, kým nezhnedne (približne 10 - 12 minút). Domáce krutóny môžete použiť ako posýpku do šalátov alebo krémových polievok. Skladujte ich vo vzduchotesnej nádobe, aby nevyschli.
3. Toasty a nákypy
Nie ste si istí, ako zužitkovať starý chlieb? Môžete ho použiť na prípravu chutných toastov a nákypov! Medzi najobľúbenejšie patria francúzske toasty, čo je chlieb opečený vo vajíčku. Ich príprava je naozaj jednoduchá. Suchý chlieb nakrájajte na plátky. V miske rozšľahajte vajcia s trochou mlieka, soľou a korením. Plátky namočte do vajíčka a z oboch strán ich usmažte dozlatista na rozohriatom masle alebo oleji. Po usmažení ich môžete posypať parmezánom alebo ozdobiť podľa chuti, napr. listom šalátu a plátkom paradajky. Ďalším príkladom toastov, ktoré môžete pripraviť zo starého chleba, sú klasické toasty. Plátok chleba potrite maslom, pridajte syr, šunku alebo zeleninu, a prikryte ho ďalším plátkom. Vložte ho do toastovača, počkajte niekoľko minút a vychutnajte si chrumkavú teplú dobrotu.
Rovnako zaujímavým a rýchlym spôsobom, ako využiť starý chlieb, je chlebový nákyp. Vymažte zapekaciu misu olejom a vyložte ju plátkami chleba namočenými v mlieku. Potom ich zalejte rozšľahaným vajcom so soľou, korením a provensálskymi bylinkami. Na to položte vrstvu obľúbenej nakrájanej zeleniny, napr. predsmažené huby a cibuľu, mrkvu a nakrájaný cesnak. Na zeleninu položte plátky salámy a posypte strúhaným syrom. Vložte pekáč do rúry vyhriatej na 180 °C a pečte približne 25-30 minút.
4. Chlebový kvas
Chlebový kvas nemožno pripraviť bez starého ražného alebo celozrnného chleba. Ak teda práve tento chlieb máte vo svojom chlebníku, už viete, čo s ním! Chlebový kvas sa vyrába alkoholovo-kyslou fermentáciou už spomínaného ražného alebo celozrnného chleba, pridaním droždia, cukru a sultánok. Vďaka kvasnému procesu je pripravený nápoj veľmi osviežujúci, s obsahom alkoholu od 0,7 do 2,2 %. Chlebový kvas je výborným prostriedkom na uhasenie smädu s mnohými zdravotnými účinkami - posilňuje imunitný systém, reguluje metabolizmus a má výborný vplyv na stav čriev.
Polievky
1. Ribollita
Ribollita je toskánska hustá fazuľová polievka, na ktorú môžete použiť zvyšky chleba. Ribolita, ktorá pochádza z chudobnej roľníckej kuchyne, je jedlo, ktoré je skvelým spôsobom, ako neplytvať zvyšnou zeleninou a chlebom. Ako pripravíte toskánsku pochúťku?
Ingrediencie:
- 1 plechovka bielej fazule
- 2 mrkvy
- petržlenová vňať
- 2 zemiaky
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 4 zrelé malé paradajky
- 2 hrste čerstvého špenátu
- 3 plátky starého ražného chleba
- pol pohára bieleho vína
- 750 ml vývaru
- parmezán
- maslo
- koreniny: rozmarín, šalvia, soľ a čierne korenie
Cibuľu nakrájajte nadrobno a orestujte na masle. Pridajte cesnak nakrájaný na tenké plátky a orestujte. Pridáme lyžicu masla, potom na kocky nakrájanú mrkvu, petržlen a zemiaky a dochutíme. Smažte približne 10 minút, kým zelenina mierne nezmäkne. Po tomto čase vráťte všetko do hrnca, pridajte fazuľu, víno a vodu. Varte približne 20 minút. Nakoniec pridajte nakrájané paradajky, špenát a chlieb. Varte ďalších 10 minút, aby všetky prísady zmäkli. Polievku podávajte horúcu, posypanú strúhaným parmezánom.
2. Cibuľačka
Ak máte radi chuť cibule, cibuľová polievka zahustená striedkou chleba vás určite osloví. Je to ďalší skvelý spôsob využitia starého chleba. Cibuľová polievka je rýchle a jednoduché jedlo, ktoré vás prekvapí svojou jedinečnou chuťou a vôňou. Pozrite sa, ako rýchlo ju môžete pripraviť!
Ingrediencie:
- 6 cibúľ
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 3 plátky starého celozrnného ražného chleba
- maslo
- koreniny: granulovaný cesnak, zázvor, kari, soľ, korenie
Chlieb nakrájajte na kocky a spolu s cesnakom ho zohrejte na troche masla. Cibuľu nakrájajte na plátky a poduste na troche masla. Pridajte zázvor a kari korenie a duste ešte minútu. Zahrejte vývar, pridajte cibuľu s korením a osmažený chlieb. Duste asi 30 minút, kým sa chlieb úplne nerozvarí. Nakoniec polievku ochuťte soľou a korením.
3. Wodzionka - chlebová polievka
Wodzionka alebo chlebová polievka je regionálne sliezske jedlo, ktoré bolo kedysi jedným zo základných jedál sliezskej kuchyne. Wodzionka je symbolom skromnosti a šetrnosti, pretože na jej prípravu stačí starý chlieb, vriaca voda, živočíšny tuk a korenie. Presvedčte sa sami, ako rýchlo a jednoducho sa wodzionka pripravuje.
Ingrediencie:
- 8 hrubých plátkov staršieho chleba
- 4 strúčiky cesnaku
- 4 polievkové lyžice sadla so škvarkami alebo masla
- vriaca voda
- kôpor
- koreniny: soľ a čierne korenie
Plátky chleba nakrájajte na kocky a cesnak pretlačte. Polievkové prísady rozdeľte na 4 rovnaké časti a rozdeľte ich do tanierov. Každú časť zalejte vriacou vodou, pridajte lyžicu masla alebo bravčovej masti a dochuťte soľou a korením. Nakoniec posypte nasekaným kôprom. A hotovo!
4. Germuška
Germuszka, známa aj ako bermuszka a warmuszka, je ďalší recept na chlebovú polievku. Germuška je hustá polievka s konzistenciou rozvareného chleba, ktorá je ľahko stráviteľná, a preto sa odporúča ľuďom so žalúdočnými problémami. Ak neviete, ako zužitkovať starý chlieb - pripravte si germušku!
Ingrediencie:
- 6 plátkov staršieho chleba
- 2 vajcia
- 2 lyžice masla
- 2 litre vody
- korenie: rasca a soľ
Vodu s korením zvarte, potom do nej pridajte na kocky nakrájaný chlieb a varte, kým polievka nemá konzistenciu kaše. Potom pridajte rozšľahané vajcia a premiešajte. Po odstavení polievky z ohňa pridajte maslo a okoreňte podľa chuti.
5. Leivasupp
Ak neviete, čo so starým chlebom a máte radi sladké polievky, máme pre vás ideálny recept! Leivasupp je estónska sladká polievka zo stvrdnutého chleba s jablkovou šťavou. Skvele sa hodí ako jedlo na večeru aj ako výživný dezert. Ako ju pripraviť.
Ingrediencie:
- 400 g staršieho chleba
- 2 l vody
- 3 ČL škorice
- pol šálky cukru
- 2 PL vanilkového cukru
- 250 ml jablkovej šťavy
- mlieko
Chlieb nakrájajte na menšie kúsky, vložte do hrnca, zalejte vlažnou vodou a počkajte asi 15 minút, kým zmäkne. Potom obsah hrnca priveďte do varu a dávajte pozor, aby sa zmes nepripálila. Keď zmes zovrie, znížte teplotu a varte ďalších 10 minút. Hrniec odstráňte z variča a obsah rozmixujte mixérom do hladka. Pridajte cukor a škoricu a dôkladne premiešajte. Zmes opäť priveďte do varu, potom pridajte jablkovú šťavu a opäť premiešajte. Polievka je hotová!
Hlavné jedlá
1. Knedle
Aj keď nevyzerajú veľmi očarujúco, knedle zo starého chleba chutia skvele. Je to ďalší fantastický nápad, ako neplytvať zvyšným chlebom, ale pripraviť z neho chutné jedlo na večeru.
Neplytvajte potravinami - pripravte si zo starého chleba chutné a aromatické jedlá.
Ingrediencie:
- 400 g suchého bieleho chleba
- 250 ml mlieka
- 2 vajcia
- cibuľa
- 2-3 PL strúhanky
- koreniny: soľ a čierne korenie
Chlieb nakrájajte nadrobno a vložte do misky. Dajte zovrieť mlieko a zalejte ním chlieb, nechajte ho asi 10 minút zmäknúť a potom ho nechajte vychladnúť. K chlebu pridajte vajcia, múku, korenie a osmaženú cibuľu. Zmes dôkladne premiesime a necháme ešte 10 minút odstáť. Ak je zmes príliš riedka, pridajte ešte trochu múky. Vo veľkom hrnci zvarte 2 litre vody. Zo zmesi vytvarujte knedle a hádžte ich do vriacej osolenej vody. Varte, kým nevyplávajú na povrch vody. Knedle výborne chutia s gulášovou alebo hubovou omáčkou.
2. Torijas
Torijas je španielska pochúťka, ktorá sa pripravuje z vyprážaného tvrdého chleba. Tradične sa jedia počas pôstu a Veľkého týždňa, čo súvisí s vylúčením mäsitých jedál zo stravy veriacich. Práve chlieb sa stal ideálnym spôsobom na zahnanie hladu; namočený vo vajíčkach a mlieku poskytoval telu dostatok kalórií. Torijas sú vynikajúcim spôsobom, ako si dopriať sladké a sýte raňajky. Ako ich pripraviť?
Ingrediencie:
- 8 plátkov staršieho chleba
- 2 šálky mlieka
- 3 vajcia
- 3 lyžice cukru
- olivový olej na vyprážanie
- cukor a škorica na posypanie už usmažených torií
Namočte chlieb do mlieka zmiešaného s cukrom a potom do rozšľahaného vajíčka. Chlieb vyprážajte na rozpálenom oleji z oboch strán dozlatista. Vyprážané chleby torijas podávajte posypané cukrom a škoricou.
3. Panzanella
Panzanella, známa aj ako panmolle, je toskánsky šalát, ktorého hlavnými zložkami sú starý chlieb, zrelé paradajky, cibuľa, olej a ocot. Neslaný chlieb pochádzajúci z Toskánska veľmi rýchlo okorá, a tak florentské gazdinky museli vymyslieť, čo s jeho zvyškom. A tak sa zrodila panzanella, ktorá je dodnes vynikajúcim a chutným spôsobom, ako využiť chlieb, ktorý nám zostal v chlebníku. Pozrite sa, ako pripraviť tento vynikajúci šalát!
Ingrediencie:
- 4 zrelé paradajky
- 3 vetvičky cherry paradajok
- grilované mladé cukety
- pečené papriky
- hrsť hlávkového šalátu, špenátu alebo rukoly
- 4 strúčiky cesnaku
- 4 plátky hnedého celozrnného chleba
- olivový olej
- 2 PL jablčného octu
- parmezán
- koreniny: bazalka, oregano, rozmarín, soľ
Olúpané paradajky nakrájajte nadrobno alebo rozmixujte so strúčikom cesnaku, bylinkami a soľou, potom ich zmiešajte s olivovým olejom a octom. Pripravte si krutóny zo starého chleba - rozdrvte 3 strúčiky cesnaku, zalejte ich niekoľkými lyžicami olivového oleja a touto zmesou jemne potrite chlieb, ktorý potom opečte na suchej panvici do chrumkava. Do misky vložte nakrájanú zeleninu: grilovanú cuketu, pečenú papriku, hrsť šalátu, špenátu alebo rukoly, premiešajte, potom pridajte krutóny a opäť premiešajte. Na samom konci pridajte do šalátu paradajkový a bylinkový dresing a jemne ho spojte s ostatnými prísadami. Šalát podávajte ozdobený trochou dresingu, čerstvou bazalkou a strúhaným parmezánom. Panzanellu si najlepšie vychutnáte 15 minút po príprave, keď sa chlieb spojí s aromatickou omáčkou.
Sladké jedlá
1. Jablkový koláč
Jablkový koláč je jedným z najobľúbenejších koláčov. Nielenže skvele chutí, ale je aj veľmi jednoduchý na prípravu. Vedeli ste, že sa dá pripraviť zo starého chleba? Ak nemáte čas piecť tradičný jablkový koláč a v chlebníku sa vám povaľuje aj starý chlieb - pripravte si recyklovaný jablkový koláč!
Ingrediencie:
- 1 malý 300 g celozrnný chlebík
- 3 jablká
- 3 vajcia
- pol šálky mlieka
- 6 PL cukru
- 1 ČL škorice
- hrsť sultánok
- 2 PL masla
- strúhanka na vymastenie formy na pečenie
Z chleba odkrojte kôrku a potom ho nakrájajte na plátky. Vajcia rozmiešajte s mliekom a 3 lyžicami cukru, nechajte chvíľu odstáť, aby sa cukor rozpustil. Nakrájanú strúhanku vložte do misy, zalejte vaječnou zmesou a nechajte 15 minút odstáť. Jablká nakrájajte na tenké plátky, posypte škoricou, pridajte 2 PL cukru, sultánky a premiešajte. Rúru predhrejete na 180 °C. Tortovú formu s priemerom 20 cm vymastite maslom a vysypte strúhankou. Do formy daje lyžicu namočenej strúhanky, potom jablká, ktoré zasypte zvyšnou strúhankou. Vrch potrite maslom a posypte cukrom a škoricou. Jablkový koláč pečte 30 - 40 minút.
2. Puding zo starého chleba
Toto je ďalší skvelý dezert s použitím starého chleba, ktorý určite zvládne každý. Puding je anglická špecialita. Tradične sa pripravuje z bieleho toastového chleba, hoci mnohé recepty umožňujú použiť aj iné druhy chleba - rožky, žemle alebo dokonca aj kysnutý koláč. Voňavý, nadýchaný a s vanilkovou príchuťou určite poteší každého.
Ingrediencie:
- 2-3 šálky staršieho chleba nakrájaného na kocky
- 2 šálky mlieka
- 2 vajcia
- 2 PL sultánok
- 3 PL rozpusteného masla
- 3 PL cukru s pravou vanilkou
- koreniny: škorica, kardamón a muškátový oriešok
Mlieko zmiešajte s vajcom, cukrom, maslom a koreninami. Potom mliečnu zmes nalejte na strúhanku a pridajte sultánky. Zmes nalejte do vopred maslom vymastenej formy a vložte do rúry. Puding pečte pri teplote 180 °C približne 45 minút, kým nie je povrch hnedý. Tento dezert výborne chutí posypaný škoricovým cukrom alebo poliaty obľúbeným džemom.
3. Torta di pane
Torta di pane nie je nič iné ako koláč zo suchého chleba s pridaním orechov, kakaa a alkoholu. Tento recept je geniálny vo svojej jednoduchosti - umožňuje nám využiť zvyšky suchého chleba a upiecť z neho chutný koláč. Ako pripraviť torta di pane?
Ingrediencie:
- 300 g suchého chleba
- 750 ml mlieka
- 3 vajcia
- 2/3 šálky cukru
- 2 lyžice cukru s pravou vanilkou
- 150 g orechov
- 4 lyžice kakaa
- 2 poháre grappy (možno nahradiť rumom)
- šťava z polovice citróna
- práškový cukor na posypanie hotového cesta
Chlieb rozdeľte na malé kúsky. Zmiešajte mlieko s alkoholom a nalejte ho na chlieb. Odstavte na 2 hodiny - chlieb by mal úplne zmäknúť a absorbovať všetku tekutinu. Potom zmes premiešajte a pridajte vajcia, cukor, kakao, orechy a citrónovú šťavu. Ak je zmes príliš hustá, pridajte ešte trochu mlieka. Zmes vložte do formy a pečte približne hodinu v rúre vyhriatej na 200 °C. Po vychladnutí posypte práškovým cukrom. Hotovo!