Ako variť kávu? Od surových zŕn po aromatické espresso
Káva je samozrejmou súčasťou nášho každodenného života. Sprevádza nás ráno, ale je aj dobrým spoločníkom na popoludňajšie stretnutia a pracovné meetingy. Je to čierna kráľovná, ku ktorej sa treba správať so všetkými poctami, ktoré prináležia členovi významnej rodiny. A začína to už pri pražení kávových zŕn.
Zvýraznenie arómy - praženie a mletie kávy
Zrná priamo z ohňa...
Začiatky praženia kávy sa dočkali svojej legendy.
Jedna z mnohých verzií legendy hovorí o lesnom požiari v Etiópii, počas ktorého domorodci zacítili vôňu pražených zŕn, a tak objavili výhody praženia kávy. Iné legendy spomínajú, že etiópski mnísi, ktorí dostali kávové zrná od pastiera, ich hodili do ohňa ako dielo Satana. Keď zacítili krásnu vôňu, okamžite ich vytiahli z uhlíkov a pripravili z nich nálev. Faktom však je, že až v 14. storočí sa začalo bežne pražiť kávové zrná - najprv v obyčajných panviciach, neskôr v špeciálnych pražičkách.
Mletie kávy
Na drvenie kávových zŕn sa dlho používali obyčajné mažiare. Až v 15. storočí, najmä v arabských krajinách, sa začali objavovať špeciálne ručné mlynčeky podobné tým, ktoré sa používajú na mletie korenia. Vynález elektrického mlynčeka, ktorý sa prvýkrát použil v roku 1883 v New Yorku, však spôsobil revolúciu a mletie kávy sa stalo bežnou záežitosťou. V 19. storočí boli k dispozícii aj mlynčeky s nastaviteľnou hrúbkou mletia. Dnes si môžeme vybrať z desiatok typov mlynčekov na kávu - môžeme regulovať hrubosť mletia, počet porcií a môžeme si vytvoriť vlastné zmesi kávových zŕn. Preto odborníci neodporúčajú kupovať vopred namletú kávu v prospech vlastného mletia tesne pred konzumáciou. Len vtedy budeme mať možnosť naplno oceniť chuť a arómu kávy!
Vybavte sa preto elegantným ručným alebo elektrickým mlynčekom na kávu a praktickou odmerkou na odmeranie správneho množstva kávových zŕn.
Stručná história varenia kávy
Hrubosť mletých zŕn by mala závisieť od spôsobu prípravy kávy.
Najstarším spôsobom, ktorý si vyžaduje veľmi jemné mletie, je príprava kávy tureckým spôsobom. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, káva tureckého typu nemá nič spoločné s kávou, ktorú u nás pod týmto označením pripravujeme. Proces prípravy prebieha v kanvici - tie najstaršie, pochádzajúce z 15. storočia, boli vyrobené z medi. Mletá káva sa zaleje studenou vodou a niekoľkokrát sa zohrieva, kým sa nedosiahne dostatočne silný výluh - je veľmi dôležité, aby sa káva neprevarila. Tento postup je pomerne pracný a dnes sa používa iba výnimočne, ale umožňuje získať hlbokú chuť a arómu.
French press
Jedným z najjednoduchších spôsobov prípravy kávy je varenie v kanvici s filtrom. Už v roku 1763 navrhol francúzsky plechár Donmartin prvú kanvicu na kávu s flanelovým filtrom vo vnútri, ktorý umožňoval rýchle a jednoduché uvarenie kávového nálevu. Tento typ kanvice na kávu dodnes prešiel dlhou cestou úprav a vylepšení - tak vznikla kanvica na kávu Stelton, ktorú navrhol Arne Jacobsen. Je vyrobená z najmodernejších tepelnoizolačných materiálov a vybavená filtrom, vďaka čomu sa v nej nielen triviálne ľahko varí káva, ale aj dlho udržiava teplá.
Prvý piestový varič kávy vyvinuli už v roku 1852 Francúzi Mayer a Delforge. Veľkú popularitu si však získal až v 20. storočí. Prečo tak neskoro? Nuž, hlavným problémom pre konštruktérov bolo vytvoriť vhodne tesný piest, ktorý by dokonale priliehal k stenám nádoby. Až v roku 1930 spoločnosť Melior zdokonalila dizajn a odvtedy trh s piestovými french press kávovarmi zaznamenal skutočný rozmach. Dodnes je to najobľúbenejší spôsob varenia kávy vo Francúzsku a v anglosaských krajinách.
Príprava vo frenchpresse
Hrubo zomletú kávu nasypte do sklenenej nádoby, zalejte horúcou vodou a zakryte. Po štyroch minútach sa piest vo viečku pritlačí na dno a nasadí sa naň sitko - tým sa oddelí mletá káva a v nádobe zostane len aromatický nápoj s nadýchanou penou. Káva z french press kávovaru sa vyznačuje vynikajúcou hlbokou chuťou a arómou. Je to preto, že aromatické oleje sa neusadzujú na stenách papierového alebo kovového filtra ako pri iných kávovaroch a majú možnosť vyťažiť všetko svoje bohatstvo.
Možno je prekvapujúce, že prvé kávovary využívajúce diferenčný tlak boli vyvinuté už začiatkom 19. storočia, ešte pred piestovými kávovarmi. V roku 1838 francúzsky optik Lebrun vytvoril prvý nízkotlakový kávovar, o rok neskôr Jeanne Richard patentoval vákuový kávovar vybavený bezpečnostným ventilom a od roku 1901 sa v Taliansku začal vyrábať prvý komerčný vysokotlakový kávovar. Z týchto vynálezov vznikli súčasné elektrické tlakové kávovary a kaviarne talianskeho typu na prípravu espressa.
Ako funguje kávovar na espresso?
Princíp espresso kávovaru spočíva v tom, že horúca voda sa pod tlakom, zvyčajne 9-15 barov, pretláča cez sitko s jemne namletou kávou. Čas extrakcie je veľmi krátky, približne 25 sekúnd, takže sa do nápoja uvoľňuje menej nežiadúcich látok. Káva z takéhoto kávovaru, označovaná ako espresso, je zvyčajne veľmi silná a hustá, s inak nedosiahnuteľnou intenzívnou chuťou a vôňou, pokrytá nadýchanou krémovou penou.
Druh kávy, šľahanie kávy v sitku, ako aj veľkosť tlaku určujú chuť nápoja.
Dobré elektrické kávovary sú pomerne drahé, objemné a často komplikované na obsluhu. Preto sú špeciálnymi tlakovými kávovarmi, ako sú sifónové alebo prelievacie kávovary Artisan , vynikajúcou alternatívou k espresso kávovarom.
Osobitným druhom tlakových kávovarov sú klasické kávovary na espresso alebo talianske moka kanvičky. Skladajú sa z troch častí: spodnej nádoby na vodu s bezpečnostným ventilom, sitka, do ktorého sa nasype káva, a hornej nádoby na hotový nápoj. Voda zohriata na variči pod tlakom vytvoreným parou presakuje cez pomletú kávu a výsledný nápoj sa preleje do hornej nádoby. Tlak, ktorý vzniká, je pomerne nízky (približne 3 bary), ale výsledné espresso je napriek tomu veľmi chutné.
Nespornou výhodou kávovarov je ich jednoduché používanie a malé rozmery.
Okrem typických talianskych polygónových kávovarov sú na našom trhu k dispozícii aj sofistikovanejšie dizajny. Lídrom v tejto oblasti je nepochybne talianska spoločnosť Alessi - čo vzhľadom na taliansky pôvod tohto typu kávovarov neprekvapuje. Pozoruhodným príkladom je kávovar 9090, ktorý navrhol známy Richard Sapper. Je vyrobená z vysokokvalitnej nehrdzavejúcej ocele a je jedným z najrozpoznateľnejších dizajnových symbolov konca 70. a začiatku 80. rokov. Pozrite si všetky naše oceľové kaviarne.
Malým umeleckým dielom je aj kaviareň La Conica, ktorú pre spoločnosť Alessi navrhol Aldo Rossi. Jej jednoduchá, elegantná forma a výnimočné spracovanie sú typickým dielom tohto umelca!
Väčšina našich kanvičiek je vhodná na indukciu.
Čo tak... prekvapkávanie? Móda pomalej kávy
Filtračné kanvice na kávu
Už nejaký čas je u nás v móde káva pripravovaná v kanvici nazývanej chemex, ktorá má svoj pôvod v USA. Vynálezcom tejto krásnej filtračnej kanvice na kávu bol newyorský chemik nemeckého pôvodu Peter Schlumbohm, ktorý si toto "filtračné zariadenie" nechal patentovať v 40. rokoch 20. storočia. Špeciálny golier umožňuje do karafy vložiť filter, vďaka čomu sa káva pripravuje pomaly.
Hoci nie každá pomalá filtračná kanvica je chemex, princíp je rovnaký - káva sa sparí malým prúdom horúcej vody s teplotou najviac 90 °C. Tieto kanvice nájdete aj u nás na FormAdore!
Dripper
Na popularite získavajú aj kávové drippery. Ako fungujú? Pomaly, to je isté :) Ale oplatí sa byť trpezlivý, pretože drippery vyzdvihnú z vašej kávy to najlepšie. Kvap, kvap, kvap - horúca voda kvapká po kvapkách do pomletých kávových zŕn a cestou zachytáva ich arómu. Ďalšou fázou je filter, ktorý prepustí do kávy len to najcennejšie: arómu, chuť, vôňu a farbu. Mletá káva zostáva oddelená!